Ako dlho trvá zahrievanie podlahy?Zistite prečo a ako rýchlo bude podlaha teplá

cas-vykurenia-pri-podlahovom-kureni
Rýchly zohrev je dôležité hľadisko, no treba dbať aj na pohyb krytín a betónového podkladu.

Maximálny výkon pre inštaláciu v podlahe je 150W/m2 bez ohľadu na technológiu, či vykurovacou fóliou, káblom alebo teplovodným systémom. Vyšší inštalovaný výkon ako 150W/m2 spôsobí rýchlu tepelnú rozťažnosť, ktorá v krátkej dobe môže spôsobiť poškodenie krytín, špár a dokonca aj samotný podkladový betón. Vyvarujte sa vykurovacím fóliám s nevhodným vykurovacím výkonom 200-220W/m2.

 

Čas nábehu sa stále mení. Závisí od počiatočnej konštrukčnej teploty, od externej teploty, od hrúbky podklad. betónu, od hrúbky a kvality povrchovej úpravy podlahy. Všeobecné hodnoty pre čas však môžu byť stanovené:

15-30 minút

Priame vyhrievanie krytiny je podmienkou pre rýchli nábeh. Vykurovacie prvky inštalované pod krytinu nemusia vo vyhrievacom cykle vyhrievať celú hrúbku podkladového betónu, ale iba 8-10 mm povrchovej úpravy podlahy. Z tohto dôvodu odporúčame v miestnostiach vyžadujúcich rýchli nábeh vykurovania systém CALEO REG s nízkou montážnou hrúbkou.

Taktiež je možné rátať s nízkym vyhrievacím nábehom pri systéme CALEO DIRECT, s montážou na steny a strop. Pri stropnom vykurovaní je možné dosiahnuť vyššiu povrchovú teplotu a v tomto prípade sa sadrokartón stáva aj dokonalým vodičom tepla.

1-1,5 hodín

V prípade akumulačného systému je vykurovanie pomalšie a rovnomernejšie. Samozrejme tieto hodnoty sú závislé od hrúbky betónu, a taktiež od počiatočnej teploty miestnosti. Vo všeobecnosti však platí, že  pri programovaní je nutné rátať s dlhším nábehovým časom. Nahriatie 23°C podlahy na jej prevádzkovú hodnotu môže trvať aj 1 hodinu. Výhodou je, že podkladový betón odovzdáva rovnomerne teplotu v miestnosti a výsledkom sú nízke prevádzkové náklady. Naším akumulačným podlahovým systémom je CALEO EFFICIENT systém.

4-8 hodín

Potrebný čas na prvé nahriatie pri spojazdnení systému. V prípade že betónový podklad aj budova je vychladená, odporúča sa pomalé nahrievanie. Bez ohľadu na vykurovací systém, prvotné nahriatie môže trvať aj 8 hodín. Vo vlhkých budovách (novostavby, prvá vykurovacia sezóna) tento čas môže dosiahnuť aj 24-48 hodín.

Spoznajte najtenší vykurovací systém na svete