Podlahové kúrenie v spálniZdravé a priestor šetriace riešenie

podlahove-kurenie-spalna-drevo-a-parkety
Vedeli ste, že vírenie prachu je mylná predstava?

Podlahové kúrenie v skutočnosti nevíri, ale ani nezvyšuje prach. Táto rozšírená mylná predstava od konca osemdesiatych rokov sa nezohľadnila ani v tradičnom stavebníctve. Pred takmer 30 rokmi bolo podlahové vykurovanie na Slovensku požiadavkou, v mnohých prípadoch išlo o „luxusný predmet“ navrhnúť podlahové vykurovanie, ale v dôsledku zlej energetickej hospodárnosti budov by to v mnohých prípadoch nebolo možné.

Tí, ktorí nechceli inštalovať radiátor (pomocný radiátor) z estetických alebo iných dôvodov, často zabezpečovali vykurovanie miestností zvyšovaním vstupnej teploty.

Namiesto 29 ° podlahy, čo je celosvetovo akceptovaná hranica zdravia, sa teplota podlahy v mnohých prípadoch zvýšila až na 34-35 stupňov, takže boli skutočne teplé. Pri tejto extrémne vysokej teplote prach skutočne stúpa a môže sa vznášať až 20 – 30 cm od podlahy.

Ak moderné nízkoteplotné podlahové kúrenie dodržiava limitnú hodnotu podlahovej teploty, podlahové kúrenie je jedným z najzdravších riešení kúrenia po infračervenom kúrení bez prašnosti. Ideálne pre spálne, škôlky alebo väčšie verejné priestory.

Radiátor alebo podlahové kúrenie

V spálňach je radiátor tou najhoršou možnosťou. Ohrievač radiátora je jednoduchý konvekčný ohrievač, ktorý nasáva studený vzduch prachom zdola a potom ho cirkuluje v strede miestnosti, a vytvára “pracový valec”, a preto máme tendenciu cítiť „zápach radiátora“, ktorý v skutočnosti spaľuje prach v strede miestnosti. Spálne navyše nie sú najväčšími časťami budovy, ale trávime tu väčšinu času. Vzduch je rýchlo vyfukovaný vyhrievaním radiátora a má nepriaznivý vplyv na pokojný spánok.

Ak zvolíte podlahové kúrenie aj v spálni, vzduch nevyschne a miestnosť bude mať konštantnú teplotu, aby sa zabránilo “zaprášeniu” pľúc počas fázy spánku. Okrem toho je možné priemernú teplotu miestnosti znížiť o 2 až 3 stupne, pretože podlahové kúrenie patrí do skupiny sálavých ohrievačov (vyšší pocit tepla, nižšia teplota vzduchu).

Spoznajte nejtenší vykurovací systém na svete