Podlahové alebo stropné kúrenie?Zistite, kedy a, ktorý vykurovací systém zvoliť

stropne-kurenie-350x195
Riešenie stropným vykurovaním je v dnešnej dobe najrýchlejšie šíriace sa inovatívne povrchové vykurovanie.

V prípade elektrického vykurovacieho systému každá miestnosť funguje ako nezávislí vykurovací okruh,s vlastným termostatom, z tohto dôvodu je možné rozmýšľať aj s kombinovanými systémami. Z tepelno technického hľadiska je jednoznačne najúčinnejšie a najkomfortnejšie riešenie podlahové vykurovanie, zatieňovať tento fakt môže ale výber povrchovej úpravy podlahy, výber nábytku a spotrebiteľské nároky.

Kedy a kde sa oplatí vytvoriť stropné vykurovanie namiesto podlahového?

 • V montovaných budovách je sadrokartónový strop súčasťou stavby. To umožňuje rýchlu a lacnú výstavbu v jednom kroku uzatvorením sadrokartónu.
 • Dizajn stropných kúrení môže byť zdôvodnený nábytkom v miestnosti a jeho funkciou. Ak väčšinu podlahového plánu miestnosti alebo budovy pokrýva nábytok alebo iné príslušenstvo a vybavenie, zakryje sa väčšina priamo vyžarujúcej plochy.
 • Oddôvodnenie môze mať pri rekonštrukcii, kde je možná inštalácia bez potreby zásahu do pôvodnej konštrukcie.
 • Ak funkcia miestnosti nevyžaduje stálu teplotu napr.: (kancelárie, obchodné jednotky, hotelové izby), priamym stropným vykurovaním sa dosiahne rýchle a dynamické vykúrenie, a je možné dosiahnuť menšiu zotrvačnosť ako pri podlahovom vykurovaní.
 • Neovplyvňuje dizajn interiéru (koberce, veľkoplošný nábytok).
 • Nízka energetická hospodárnosť budovy môže odôvodniť voľbu stropného vykurovania, kde pri stropnom vykurovaní vyššia povrchová teplota stropu umožní vyšší príkon vykurovania.

Pohodlie a efektívnosť

Ak sa pozrieme výlučne na tepelné aspekty, môžeme vyhlásiť, že podlahové vykurovanie je momentálne najúčinnejšie riešenie povrchového vykurovania. Tento fakt nie je iba v prípade elektrického vykurovania, ale platí aj pre cirkulujúce vodné  systémy s plynovým generátorom tepla. Podlahové vykurovanie odovzdáva pri nízkej povrchovej teplote a veľkej ploche potrebnú energiu pre vykurovanie miestnosti. Veľká plocha a nízka povrchová teplota udáva komfort, ktorý sa oplatí pri realizácii aj v prípade ak sa jedná len v minimálnej miere o nákladnejšiu investíciu ako tradičný systém radiátorov.

 • Malá izba, ale veľa nábytku:

  Nadmerné množstvo nábytku je jeden fakt, ktorý apeluje proti realizácii podlahového vykurovania. Samozrejme neplatí to pre celú budovu, pretože dom alebo byt pozostáva z niekoľkých miestností. V prípade elektrického vykurovania sa oplatí aj alternatíva kombinovaných vykurovacích systémov. Napr.: Spálňa – Stropné vykurovanie, Obývačka – Podlahové vykurovanie, Kúpeľňa – Podlahové vykurovanie

 • Detská izba, Kúpeľňa:

  Existujú miestnosti, ktoré na základe funkčnosti si žiadajú podlahové vykurovanie. Ani najdrahšia kúpeľňa nie je komfortná ak spodná časť je studená, detská izba taktiež nie je ostrovčekom bezmedznej zábavy ak sa treba obávať prechladnutia. Zvoľte správne rozhodnutie už v štádiu výstavby a zabezpečte tak maximálny komfort v týchto miestnostiach.

 • Povrchová úprava je dôležitejšia ako strojárstvo:

  Veríme že vytvorenie domova je o realizácii snov, stavebné strojárstvo však je iba jeho potrebný systém. Neodporúča sa aby podlahové vykurovanie bolo prekryté nevhodnou povrchovou úpravou, preto ak sa uvažuje o použití prírodných materiálov ako drevená podlaha, bambus alebo koberce, je vhodnejšie zvoliť alternatívu stropného vykurovania.

Stavebná konštrukcia

Štruktúra vymedzujúca budovu, výška stropu a tepelná izolácia sú dôležité pri výbere spôsobu vykurovania. V nasledujúcich prípadoch sa odporúča inštalovať stropné kúrenie v niektorých miestnostiach alebo aj v celej budove.

 • Budovy s ľahkej konštrukcie (montované stavby):

  Odľahčené konštrukcie budov majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, je relatívne malý inštalačný výkon a sadrokartón je súčasťou stavebnej časti.

 • Vysoká svetlá výška:

  Stropné vykurovacie systémy sú zabudované v sadrokartónovej konštrukcii, takže úroveň stropu môže byť počas výstavby znížená a môže sa doň umiestniť tepelná izolácia a osvetlenie. Pretože stropné kúrenie CALEO Direct je sálavé, vytvára sa v miestnosti jednotná teplota.

 • Tepelná izolácia:

  Bohužiaľ, existujú aj niektoré zle izolované a / alebo staršie postavené apartmány, ktoré nie je možné vykurovať iba podlahovým kúrením. Maximálny rozptyl tepla podlahového vykurovania je obmedzený, plocha rozptylu tepla nesmie v obytnej zóne prekročiť 29 ° C, či už ide o elektrické alebo vodné podlahové vykurovanie. V prípade stropného vykurovania môže povrch odvádzajúci teplo dosiahnuť až 45 ° C, takže je tepelný výkon na meter štvorcový vyšší, stropné vykurovanie nevyžaduje dodatočné odvádzanie tepla v budovách so zlou tepelnou izoláciou.

Ďalšie informácie o stropnom vykurovacom systéme CALEO Direct